Zdraví zprávy

Informace o zdraví

Na Slovensku proplácejí robotické operace v Čechách

Napsal admin • Čvc 19th, 2010 • Rubrika: Operace

Slovenské pojišťovny zcela hradí slovenským pacientům robotické operace v České republice

Jeden ze slovenských pacientů byl například takto operován v Centru robotické chirurgie Vysočina v Nemocnici sv. Zdislavy ve Velkém Meziřičí – Mostištích. To je v současné době největším u nás a bylo oceněno na Celostátní konferenci robotické chirurgie jako nejproduktivnější centrum v ČR pro rok 2009. Je zařazeno mezi 10 největších center v Evropě, mezi kterými zaujímá 6. místo. Mezi zahraničními pacienty z Německa, Španělska a dalších zemí mají výjimečné postavení naši slovenští sousedé – slovenské pojišťovny jim totiž robotické operace zcela hradí (tak jako české pojišťovny svým občanům).

Centrum robotické chirurgie Vysočina v Nemocnici sv.Zdislavy v Mostištích provedlo v roce 2009 celkem 266 operačních výkonů pomocí robotického systému daVinci. Již druhým rokem po sobě je tak největším poskytovatelem superspecializované, robotické chirurgické péče. Nejčastějším výkonem je radikální prostatektomie pro zhoubný nádor. Těchto výkonů bylo provedeno v uvedeném roce celkem 180, což je rekordní počet v ČR. Celkově mají lékaři za 3 roky činnosti zkušenosti s více než s 500ty těchto operací.

Slovenští pacienti již mají možnost využít tuto miniinvazivní metodu a to na základě vyhlášky, která schvaluje proplácení tohoto výkonu do „zahraničí“ tedy do České republiky. Vzhledem k tomu, že Slovenská republika nedisponuje robotickým systémem Da Vinci, umožňuje příslušná zdravotní pojišťovna na základě žádosti, kterou předloží ambulantní slovenský urolog a po řádném schválení výkon uhradit.

„V pátek 7.5.2010 jsme operovali sedmdesátiletého pana Jana Z., který byl přijat do nemocnice na základě diagnostiky „lokalizovananý zhoubný nádor prostaty“. Ambulantní specialista-urolog v Trenčíně provedl laboratorního odběr krve a stanovení hladiny tzv. prostatického antigenu – PSA a dále punkční odběr vzorků tkáně prostaty. V těchto vzorcích zjistil „karcinom prostaty“ a doporučil řešení – robotickou operaci pomocí systému daVinci. Operace trvala 1 hodinu a 40 minut /totální čas, celková krevní ztráta během výkonu a po operaci byla pod 300ml. Již od druhého pooperačního dne byl pacient na standartním lůžkovém oddělení a 4. pooperační den byl propuštěn do domácího ošetřování, „ představuje průběh operace slovenského pacienta MUDr. Jaroslav Tvarůžek, primář centra robotické chirurgie.
Z ostatních roboticky prováděných výkonů lze zmínit operace zhoubného nádoru ledviny, plastiky ledvinné pánvičky, resekce konečníku pro zhoubný nádor a operace žaludku.
Centrum robotické chirurgie Vysočina se rychle rozvíjí a zkušení špičkoví lékaři si zde dávají stále vyšší cíle – nejen být první v ČR, ale též neustále zvyšovat počet šetrně operovaných pacientů. Statistiky vypovídají o úspěšném zvládání cíle – v roce 2008 bylo 240 robotických výkonů, v roce 2009 již 266 a v roce 2010 je plánováno 300 robotických operací.


admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku